Q7 Yorumları

Tarayıcınız flash player desteklemiyor, sipariş için 0551 170 22 00

alt="Get Adobe Flash player" width="112" height="33" />

SON KULLANICI MEMNUNİYETİ

Son kullanıcı dediğimiz tüketici, pazarlama kavramında günümüzün ve takip edecek dönemin en önemli halkasıdır. Tüm pazarlama zincirinin son halkası olan tüketici, tüm pazarlama faaliyetlerini belirler, şekillendirir, gerektiğinde değişikliklere yol açar.

Çağımızın hızlı temposu, moda, teknoloji, tüketicinin alışkanlıklarının değişmesine yol açmıştır ve bu değişim çok hızlı seyretmektedir. Bu değişime ayak uyduran, yenilikleri ve trendleri takip eden üretici firmalar, ürünlerini satabilecekler.

Yeniliklerden uzak kalan ve tüketicinin taleplerini karşılayamayan firmalar ise, zaman içinde yok olmak tehlikesi ile karşı karşıya kalacaklardır.

İlerdeki sayfalarda söz edeceğimiz gibi, pazarda fark oluşturan yenilikler üretici firmalar için kaçınılmaz bir kavramdır. Yani tüketiciyi ürününüzün kalitesi, farklılığı, yeniliği veya güzelliği ile cezp etmek zorundasınız.

Tüketici artık ürünü rastgele ele almamaktadır. Raftan –hangi ürün olursa olsun- ürünü detaylı bir şekilde incelemektedir ve diğer ürünlerle karşılaştırarak seçmektedir. Bazen bu seçim fiyat endeksli olabildiği gibi, bazen ürünün ambalajı veya özellikleri fiyatın önüne geçebilmektedir. Yani tüketici pazarda çok etkin bir rol oynamaktadır.

Tüketici için sadece ürünün güzel veya kaliteli olması da yeterli olmamaktadır. Ürünle ilgili soracağı bir şey olursa veya ürünle ilgili bir teknik destek gerekirse, tüketicinin kolayca –hatta ücretsiz- ulaşabileceği “Tüketici Danışma Hattı” veya web sayfası,

e-mail adresi vs. gibi satış sonrası hizmet verebilecek olanakları sağlamak zorundasınız. Ürününüzün özelliğine bağlı olarak, satış sonrasında ürününüzü kullanan tüketici ile temas kurmak ve ürününüz ile ilgili değerlendirmesini almak, hem ono çok mutlu edecektir,

hem de siz bu görüşmelerden yeni fikirler elde edebilirsiniz.

Tabii ki marketten çikolata satın alan her tüketiciyi aramak ve fikrini sormak imkânsızdır; ama özellikle Zayıflama ürünleri… ve buna benzerı ürünleri satın alan tüketicilerle mutlaka temas kurmak gerekmektedir.

Markanıza sadık tüketiciler oluşturmak, ancak onları çok mutlu etmekle ve beklentilerini karşılamakla mümkün olabilir.

İyi hizmet vermemeniz tüketici kaybetmenize yol açar ve beraberinde birçok tüketiciyi de götürecektir, çünkü ürününüz veya markanızla ilgili olumsuz propaganda yapacaktır.

Tam tersi de söz konusudur; mutlu ve memnun bir tüketici çevresine ürününüzden övgüyle söz edecek ve ürününüzün gönüllü reklamcısı olacaktır.


 

 

 

DİKKAT UYARI !!!!!

Buradaki bilgiler doktor tavsiyesi yerine geçmez.Rahatsızlıklarınız ile ilgili mutlaka bir uzmana danışınız.
Sitemizdeki ürünler yardımcı ürünlerdir. İlaç yerine geçmez ve %100 yarar sağlayacağı garanti edilemez.
Sitemizde bulunan ürün bilgileri ithalatçı, üretici firmalardan ve ürün broşürlerinden derlenerek hazırlanmıştır.

Ürün bilgilerindeki yazım hatalarından sitemiz sorumlu tutulamaz. Ürün resimleri temsilidir, ürünler ile arasında farklılıklar bulunabilir..

 

 

 

Aras Kargo